هموطن گرامی، به سایت سدژ، سایت مردم شهیدپرور شهرستان خمینی شهر خوش آمدید. تمام تلاش دست اندرکاران سایت سدژ اینست که خمینی شهر را آنگونه که هست به جهانیان بشناساند، نه کمتر نه بیشتر. امیدواریم بتوانیم اخبار، اطلاعات و مطالب مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهیم. این سایت با آدرس سده دات آی آر قابل دسترسی می باشد: sede.ir منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده شما گرامیان هستیم. سایت سدژ، سایت هر خمینی شهری

انگار همین دیروز بود. سرایدار دبیرستان شهدا به مدیر هنرستان ما زنگ زد و سراغ مرا گرفت؛ سراغ مرا كه تازه چند بیت سر هم كرده بودم و فكر می‌كردم شعر گفته‌ام و با اعتماد به نفس كامل فرستاده بودم برای یك مسابقه شعر كه بین دانش‌ آموزان شهرستان (خمینی شهر) برگزار شده بود.

آن شاعر دوست‌ داشتنی و آن مرد مهربان مرا جدی گرفت. سروده‌های یك دانش‌ آموز تازه‌ كار را كه نه سر داشت و نه ته و وزن و قافیه‌اش هم حسابی می‌لنگید.

خاطرم هست با شوق و ذوق فراوان شب آمد در خانه ما. به مادرم گفت پسرت شاعر خوبی خواهد شد. به او اجازه بده به انجمن ما بیاید؛ انجمن سروش. مادرم به او اعتماد كرد و گفت به پسرم شعر بیاموز. و آن مرد دستم بگرفت و پا به پا برد، تا شیوه شعر گفتن آموخت!


از آن روز تا امروز 27 سال گذشته است و آن مرد هنوز هم به من می‌آموزد. مردی كه نه تحصیلات كلاسیك دارد، نه وبلاگ دارد، نه تریبون دارد و نه رسانه‌های كوچك و بزرگ او را قاب می‌گیرند و البته نه چپ و راست با سایت‌ ها و روزنامه‌ها مصاحبه می‌كند و با حاشیه‌ سازی سعی دارد برای خود شهرتی و نامی دست و پا كند و نه خودش را مدام استاد خطاب می‌كند.

آن مرد امروز در غایت تواضع و فروتنی شاعر مانده است و در اثبات شاعری او همین دوبیت كافی است:

رویش طبعم بسان گندم است

شعر من موقوف درد مردم است

سبز باید بود سبز گندمی

شعر باید گفت شعر مردمی

چند شب پیش داشتم مجموعه طنز «نمكدون» او را می‌خواندم كه در آستانه انتشار است.

یوسفعلی میرشكاك مقدمه‌ای شیوا بر آن نگاشته و او را عبید زاكانی روزگار ما خطاب كرده بود و در نهایت در احیای شعر «ورنوسفادرانی» (نوعی شعر محلی) او را استادی لقب داده بود كه واژه‌ها و فارسی كیانی را در نهایت روانی و شیوایی احیا كرده است.

نخستین حضور جدی من در ادبیات به اتفاق او بود دردومین كنگره شعر جنگ در اهواز در سال 1366. وقتی او را پشت تریبون فراخواندند كسی باور نمی‌كرد آن ظاهر ساده روستایی این‌قدر در شعر توانا باشد.

خاطرم هست مثنوی غرایی خواند كه سراسر شور بود و حماسه و سالن چند هزار نفری دانشگاه اهواز سرتا پا به‌وجد آمد.

همه اینها را نوشتم تا بگویم اصغر حاج حیدری (خاسته) حق بزرگی بر گردن شعر انقلاب دارد، چرا كه بسیاری از شعارهای مردم در راهپیمایی‌های سال 57 از ذوق سرشار او تراوش كرده است و در دامان پر از مهر و ادب او شاعرانی پرورش یافته‌اند كه امروز هر كدام كتابی دارند و دفتری و اعتباری.

به مدد او و با اتكا به اعتبار او و مردم و اصناف شهرستان خمینی‌شهر اصفهان، كنگره شعر میلاد آفتاب در اعیاد شعبانیه برگزار شد كه 18 سال پذیرای بزرگ‌ترین شاعران كشور بوده است.

همه اینها را نوشتم تا بگویم همان مرد شریف كه استاد من است چند روز پیش تماس گرفت و در حالی كه روزه‌دار بود به من سفارش كرد كه حافظ آثار و سروده‌هایش باشم. بی‌آن‌كه بگوید بیمار است و از عاشقان اهل بیت (ع) و از مردم شریف التماس دعا دارد. برای این شاعر شریف دعا كنیم كه:

تنش به ناز طبیبان نیازمند مباد...
طبقه بندی: شاعران و فرهیختگان، 
برچسب ها: سعید بیابانکی، اصغر حاج حیدری، خاسته، شلعران خمینی شهری، استاد اصغر حاج حیدری خاسته، سایت خمینی شهر، سدژ،
دنبالک ها: منبع خبر،
ارسال توسط دکتر عموشاهی
آخرین مطالب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات