هموطن گرامی، به سایت سدژ، سایت مردم شهیدپرور شهرستان خمینی شهر خوش آمدید. تمام تلاش دست اندرکاران سایت سدژ اینست که خمینی شهر را آنگونه که هست به جهانیان بشناساند، نه کمتر نه بیشتر. امیدواریم بتوانیم اخبار، اطلاعات و مطالب مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهیم. این سایت با آدرس سده دات آی آر قابل دسترسی می باشد: sede.ir منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده شما گرامیان هستیم. سایت سدژ، سایت هر خمینی شهری

سعید بیابانکی شاعر خمینی شهری من شاگرد خاسته بودمسعید بیابانکی گفت: مرحوم خاسته سواد آکادمیک نداشت و سرایدار مدرسه ما بود اما در استعدادیابی و شکوفایی بسیاری از شاعران خمینی‌شهر اثرگذار بود. خود بنده شاگرد بلافصل ایشان بودم و به واسطه ایشان وارد فضای ادبی شدم و خود ایشان عروض و قافیه را به من آموخت.

وی ادامه داد: خاسته شاعری زبردست و محلی بود که در تقریبا در تمام حوزه‌های شعر کلاسیک مانند غزل، قصیده، مثنوی و رباعی اشعاری را با مضامین آینی، مذهبی، دفاع مقدی و ... سروده بودند.

این شاگرد مرحوم خاسته درگفتگو با فارس بیان کرد: دوماه پیش مجموعه شعری طنزی به زبان محلی از این مرحوم تحت عنوان «نمکدان» چاپ شد که با استقبال خوب مردم در ماه اول تمام نسخه‌ها به فروش رسید. در این کتاب یوسفعلی میرشکاک شاعر، نویسنده و طنزپرداز مقدمه‌ای نوشته است و پس از ویرایش، این کتاب برای بار دوم در مرحله چاپ قرار گرفته است.

بیابانکی یادآور شد: برگزاری کنگره شعر میلاد آفتاب همزمان با سالروز میلاد امام حسین(ع) در 18 سال متوالی بخشی از اقدامات این شاعر بزرگ است که تقریبا همه شاعران بزرگ در این جشنواره شرکت کرده‌اند. این جشنواره بدون هیچگونه حمایت دولتی و فقط با کمک اصناف و مردم سالانه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مرحوم خاسته به آرمان‌های انقلاب پایبند بود، گفت: بسیاری از شعارهای سال 57 توسط این مرحوم ساخته شده است و بارها توسط ساواک دستگیر و مجازات شده است.

اصغر حاج حیدری شاعر مردمی در شب یلدای سال 1324 در خمینی‌شهر متولد شد. او نوجوانی را همراه پدر به شغل دوره‌گردی مشغول بود و جوانی را با کارگری امرار معاش کرد.

وی در سال 1357 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و در مدارس این شهر مستخدم شد.

اشعار اصغر حاج حیدری (خاسته) نمود و نماد اقبال عمومی به شعرهای محلی با گویش است و از این نظر سروده‌های محلی وی را باید سدی در برابر میرایی این گویش و تشویق نسل جوان شاعر به سرودن اشعار محلی دانست.

وی پایه‌گذار ادبستان دانش آموزی صفا بود و شاعرانی مثل سعید بیابانکی، محسن نیکنام، محمدحسین صفاریان، جواد زهتاب، حسین حاج هاشمی، منیره سلطان‌پور، ملیحه احمدی، مطهره عباسیان، الهام عمومی و... پا به عرصه ادب گذاشتند.

خاسته بنیانگذار و دبیر کنگره بزرگ میلاد آفتاب بود که 18 سال در خمینی شهر پذیرای شاعران کشور می شد. از جمله افتخارات وی بنیانگذاری سوگواره ادبی ثارالله و برپایی محافل بصیرت حسینی  نیز بوده است.

از او مجموعه‌های «دشت شبنم»، «عطر گندم»، «مهر مردم»، «کلوزه 1» و «نمکدون» منتشر شد و مجموعه «خورشید در مغاک» را گردآوری کرد.
طبقه بندی: شاعران و فرهیختگان،  مشاهیر خمینی شهر،  اخبار خمینی شهر، 
برچسب ها: سعید بیابانکی شاعر خمینی شهری، اصغر حاج حیدری خاسته، درگذشت اصغر حاج حیدری، شاعر مردمی خمینی شهر اصغر خاسته، دشت شبنم، عطر گندم مهر مردم، کلوزه و نمکدون،
ارسال توسط دکتر عموشاهی
آخرین مطالب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic